Teheran, propagandowe plakaty przedstawiające irańskie rakiety. Opinie polityczno - społeczne

Agnieszka Markiewicz: Zachód nie może odpuścić Iranowi. Sojusz między Teheranem a Moskwą to nie przypadek

Zarówno Iran, jak i Rosja muszą zobaczyć, że Zachód jest zjednoczony i zdeterminowany, by bronić swoich wartości. Potrzebne są sankcje, odblokowanie wsparcia finansowego dla Ukrainy i Izraela, a Unia Europejska musi uznać Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną.

Opinie Ekonomiczne

Adam Roguski: Sami stworzyliśmy dominację deweloperów

Stanisław Borawski: Czy prymat dolara się kończy?

Co musiałoby się stać, żeby chiński juan mógł zagrozić dolarowi? Przede wszystkim Pekin musiałby wdrożyć „liberalizację rachunku kapitałowego”, rezygnując z kontroli nad przepływami kapitału.

Tadeusz Jacewicz: Sachs nie był twórcą polskiej transformacji, jedynie przypisał sobie nasz sukces

Operacja ratowania Polski przed klęską humanitarną oraz przebudowa gospodarki pod straszliwym ciśnieniem czasu i ogromnych trudności była czysto polską operacją. Ekipa młodych ludzi zebrana i kierowana przez Leszka Balcerowicza dokonała wyczynu, w którego powodzenie niewielu w świecie wierzyło.

Wojciech Jakóbik: Idzie korekta Europejskiego Zielonego Ładu z Polską w środku oka cyklonu

Francja wsparta przez Polskę może dokonać zmian w Zielonym Ładzie, biorąc poprawkę na bezpieczeństwo oraz gospodarkę. Cele klimatyczne należy realizować tak, aby nie zamienić zależności od gazu rosyjskiego na tę od komponentów chińskich. Czy czeka nas polsko-francuski sojusz atomowo-odnawialny?

Jędrzej Bielecki: Starcie Trumpa z Bidenem będzie polskimi prawyborami. Ale cena tego będzie wysoka

Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem trudno odczytać inaczej niż jako jednoznaczne opowiedzenie się prezydenta za kandydatem republikanów. Podobnie jak krytykę tego wydarzenia przez Donalda Tuska jako wyraz otwartego poparcia dla Joe Bidena.

Jacek Czaja: Lustracja zwycięzcy konkursu na dyrektora KSSiP? Nieuzasadnione obawy

W obydwu tekstach trudno doszukać się merytorycznej analizy przebiegu konkursu na dyrektora KSSiP, natomiast uwagę autorów przykuła osoba zwycięscy w kontekście dotychczasowej ścieżki kariery. Tymczasem, obawy co do kompetencji Wojciecha Postulskiego są całkowicie nieuzasadnione.

Artur Bartkiewicz: Dlaczego Donald Tusk otwarcie atakuje Donalda Trumpa?

Komentując prawdopodobne spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem, polski premier nie szczędził cierpkich słów pod adresem byłego prezydenta USA, który wkrótce może znów zasiąść w Białym Domu. Czy to oznacza, że Donald Tusk w swojej polityce zagranicznej stawia wszystko na jedną kartę?

Jakubowski, Gadecki: Archeolodzy kontra poszukiwacze skarbów. Kolejne starcie

Dopuszczenie do prowadzenia amatorskich poszukiwań zabytków powinno wiązać się z zapewnieniem procedur, które umożliwią realną kontrolę osób prowadzących poszukiwania i ograniczą do minimum zagrożenia.

Małgorzata Kurzynoga: Przepisy o luce płacowej wprowadzą rewolucję w ogłoszeniach o pracę

Informowanie przed rekrutacją o proponowanej pensji wraz z zakazem sprawdzania historii zarobków mogą przyczynić się do zwalczania nierówności w wynagrodzeniach.

Mikołaj Małecki: Tymczasowe aresztowanie ma być tymczasowe

Nasz projekt nowelizacji przepisów ma zapobiegać automatycznemu stosowaniu tego środka. Patologią jest m.in. brak należytego uzasadniania i weryfikacji, czy istnieje realne prawdopodobieństwo utrudniania konkretnego postępowania.

Anna Nowacka-Isaksson: Donos, położniczka i dorabianie

Lekarkę zwolniono z pracy za nielojalność, co wywołało falę protestów.

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Co wynik ostatnich wyborów wskazuje prawnikom?

Znalezienie balansu pomiędzy tym, co wynika z funkcji prawa i społecznymi oczekiwaniami, to być może najistotniejszy warunek ukształtowania stabilnego systemu prawnego, niezależnego od zmian politycznych.

Jarosław Gwizdak: Postawić krzyżyk. Na papierze

Wybory to nie tylko święto demokracji, ale też, niestety, przyczyna marnotrawienia ogromnych ilości papieru. Państwo mogłoby to zmienić, ma od czego zacząć.

Jacek Dubois: O trudnych relacjach z czwartą władzą

Adwokat broniący złodzieja nie staje się złodziejem.

Tomasz Justyński: Scheda po kombatancie należy się bez łaski

Świadczenie dla represjonowanych przez ZSRR ma charakter odszkodowawczy z wszystkimi konsekwencjami tego cywilnoprawnego charakteru. Także w dziedziczeniu.

Jakub Sewerynik: Sprawiedliwa wojna czy wyłącznie pokój

Uprawnione działania zbrojne też niosą cierpienie i krzywdę. Ale czy to oznacza, że jedynym rozwiązaniem jest poszukiwanie pokoju?

Robert Damski: Uprzedzam, niech się pan nie wysila

Majestat wymiaru sprawiedliwości przegrywa z logiką dłużnika.

Łukasz Guza: Polityka, osnowa prawa

Od tej pierwszej nie da się uciec, myśląc o reformie tego drugiego.

Kinga Smoleń: Putin byłby bezpieczny podczas spotkania z Erdoganem

Na terytorium Turcji nie obowiązuje nakaz aresztowania prezydenta Rosji. Z perspektywy prawa międzynarodowego zatrzymanie jest niemożliwe – tłumaczy dr Kinga Smoleń, adiunkt w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UMCS.