Daria Chibner: Dlaczego kobiety nie chcą rozmawiać o prawach mężczyzn? Opinie polityczno - społeczne

Daria Chibner: Dlaczego kobiety nie chcą rozmawiać o prawach mężczyzn?

W sobotę w Krakowie odbył się pierwszy Kongres Mężczyzn. Chociaż podejmowane na nim tematy nie przebiły się jeszcze do mainstreamu, to prawa mężczyzn od jakiegoś czasu są już przedmiotem internetowych dyskusji. Niemniej wśród kobiet, zwłaszcza tych zaangażowanych w problematykę równościową oraz antydyskryminacyjną, widać wyraźną niechęć do podejmowania tego rodzaju zagadnień.

Opinie polityczno - społeczne

Jerzy Surdykowski: Czy szczyt klimatyczny w Warszawie coś zmieni? Popatrz w PESEL i się wesel!

Michał Szułdrzyński: Gorzka pigułka wyborcza

Koalicja Obywatelska wygrała w miastach, ale przed wyborami europejskimi ma o czym myśleć. Dlaczego w II turze do urn poszli tylko bardzo zdecydowani wyborcy?

Zarządzanie gospodarcze w Unii Europejskiej: lifting czy wielka reforma

Z końcem kwietnia ma wejść w życie reforma zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej.

Julita Karaś-Gasparska: JPK_CIT już niebawem

Przed nami kolejny etap cyfryzacji w rozliczeniach podatkowych. Część podatników CIT, których rok podatkowy rozpocznie się po 2024 r., będzie musiała raportować skarbówce dane z ksiąg rachunkowych już za 2025 r.

Paweł Rożyński: Dokąd dojedziemy unijnym pociągiem

Kolejne 20 lat w Unii Europejskiej może nie być już takim sukcesem gospodarczym, bo nisko wiszące owoce zostały zebrane, a Polska wydostała się z postkomunistycznej nędzy. Musimy się postarać bardziej.

II tura wyborów samorządowych. KO wygrywa, ale przed wyborami do PE ma o czym myśleć

Kandydaci popierani przez Platformę Obywatelską Donalda Tuska wygrali wielu dużych miastach. Ale niska frekwencja powinna dać do myślenia wszystkim partiom przed wyborami europejskimi, które odbędą się za sześć tygodni.

Michał Szułdrzyński: Pilnie potrzebujemy regulacji użycia AI w materiałach wyborczych

Jeśli chcemy, by o naszej przyszłości decydowały w demokratycznym procesie rozum i wolna wola obywateli, a nie fejki, algorytmy (albo po prostu Rosjanie), powinniśmy czym prędzej uregulować stosowanie sztucznej inteligencji w kampaniach wyborczych.

Marek A. Cichocki: Unijna gra. Czy potrafimy być bezwzględni?

Przez dwie dekady w Unii Europejskiej polska polityka często stawała wobec dylematu: czy się z politycznych projektów narzucanych przez Brukselę i kluczowe państwa członkowskie wyłączać, czy pozostać w grze, ryzykując konieczność skomplikowanych kompromisów.

Jacek Pałkiewicz na Dzień Ziemi: Pół wieku ekologicznych złudzeń

Można odnieść wrażenie, że szczytna inicjatywa Dnia Ziemi ograniczyła się tylko do dobrych intencji. Ale nie poddawajmy się. W tym symbolicznym dniu każdy powinien wykonać jakiś mały ekologiczny gest.

Marek Isański: Organ praworządnego państwa czy(li) oszust?

Dlaczego fiskus w łamaniu prawa jest konsekwentny, kreatywny i bezkarny. Dlaczego w szczególności nie obawia się sądu administracyjnego, który zamiast chronić obywatela przez nadużywającym uprawnień fiskusem, dużo mocniej broni fiskusa przed obywatelem. Najwyższy już czas aby organy ścigania przestały traktować jako martwe przepisy o przestępstwach urzędniczych, bo takie przestępstwa popełniają urzędnicy wszystkich szczebli, a nie tylko kierownictwo ministerstwa spraw wewnętrznych.

Paweł Łepkowski: Joe Biden czy Donald Trump? Ameryka stoi przed fatalnym wyborem

Tegoroczne wybory prezydenckie w USA to jedna z najgorszych kampanii w historii. Amerykanie stoją przed fatalnym wyborem między dwoma seniorami, z których tak naprawdę żaden nie nadaje się już na przywódcę wolnego świata.

Bogusław Chrabota: Pomoc dla Ukrainy. Amerykańska nadzieja i europejski realizm

W kwestii pomocy dla Ukrainy, zarówno finansowej, jak i militarnej, Europa nie powinna oglądać się na Waszyngton.

Jerzy Haszczyński: Ameryka przywraca nadzieję Ukraińcom i flance wschodniej

Kluczowy moment dla wielkiej wojny na wschodzie. Po wielu miesiącach amerykańska pomoc dla Ukrainy odblokowana. Ponure scenariusze o nowej i skutecznej rosyjskiej ofensywie stają się coraz mniej realne.

Jędrzej Bielecki: Jeśli Donald Trump wygra wybory, los Europy będzie w jego rękach

Po sześciu miesiącach zwłoki Izba Reprezentantów zatwierdziła pakiet 60 mld dolarów wsparcia dla Kijowa. Ale odsiecz dla Ukraińców staje się coraz bardziej sprawą tylko jednego obozu politycznego: demokratów.

Michał Płociński: Uprzedzony jak liberalna europosłanka. Kogo dyskryminuje Danuta Hübner?

Czy ludzie uważający siebie za supertolerancyjnych w ogóle dopuszczają myśl, że sami też mogą dyskryminować, hejtować, być mocno uprzedzonymi? Przecież gdyby to samo, co Danuta Hübner, napisał ważny prawicowy europoseł o transkobietach, byłaby chryja na połowę liberalnych mediów.

Jędrzej Bielecki: Niemcy muszą być na flance wschodniej NATO

PiS żyje tak, jakby druga wojna światowa skończyła się wczoraj, a nie 80 lat temu. Bo jak inaczej wytłumaczyć gwałtowną reakcję czołowych polityków ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego na błąd w tłumaczeniu, jaki wkradł się do tweeta niemieckiego ambasadora Viktora Elblinga?

Jan Maciejewski: Granica milczenia

Na pewno „wypadkiem”, ani tym bardziej „tragicznym”, nie jest to wszystko, co Izrael wyczynia w Strefie Gazy. Jak przed laty już stwierdził izraelski socjolog Baruch Kimmerling, „największym obozie koncentracyjnym w historii”. Od kilku miesięcy będącym w stanie rozmyślnej i metodycznie realizowanej likwidacji.

Joanna Szczepkowska: Mit o „Mitologii”

Zapewniam, że młody Jan Parandowski wcale nie chciał zostać kultowym autorem dzieła napisanego trochę po drodze i na szkolne zamówienie.

Marek Kobylański: Dziś cisza wyborcza jest fikcją

Ciszę wyborczą należy dziś uznać tylko za symboliczny koniec kampanii wyborczej. Nie ma sensu utrzymywać przepisów o ciszy np. przed drugą turą wyborów samorządowych.