1 maja 2024 mija 20 lat od przystąpienia Polski do UE Opinie Ekonomiczne

Robert Gwiazdowski: Grillowe święto europejskie

Której kolejnej okrągłej rocznicy naszego przystąpienia do Unii Europejskiej nie będziemy już świętowali przy grillu, bo grillowanie zostanie zakazane?

Michał Szułdrzyński: Jarosław Kaczyński powtarza drogę Benjamina Netanjahu

Emocje są dla polityków tym, czym surowce dla budżetów krajów Zatoki Perskiej. Wymagają jednak pójścia na całość.

Kataryna: Ewa Wrzosek nie daje o sobie zapomnieć

Katarzyna Szeska: „To trudny czas dla nas wszystkich, ale nie dajmy się zwieść chwilowej popularności i pokażmy światu, iż faktycznie nie służymy żadnej władzy, a jedynie państwu i jego obywatelom. Również zliczmy nieprawidłowości, także te w naszej firmie, trzymając się litery prawa”.

Bogusław Chrabota: Elon Musk nie myśli o niczym. Na śniadanie marchewka i szampan

Nie ma spokoju na świecie. Złoty sen o końcu historii się nie sprawdził.

Tomasz P. Terlikowski: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wcale nie miała działać

Koalicja rządząca skoncentrowana jest na rozliczeniach, z kolei PiS na obronie Kościoła i swojego stanu posiadania. Wszystkim brakuje czasu, by zająć się skrzywdzonymi przez pedofilów.

Mariusz Cieślik: Wyrok na królową życia Dagmarę Kaźmierską

Historia skazanej za stręczycielstwo celebrytki Dagmary Kaźmierskiej stawia przed nami bardzo istotne pytanie: kiedy można uznać, że człowiek odpokutował już za swoje winy?

Sławomir Paruch, Michał Włodarczyk: Wartości firmy vs. przekonania pracowników

Pracodawca może utożsamiać się z danymi ideami. Nie może jednak zmuszać zatrudnionych do udziału w konkretnych inicjatywach, jeśli nie dotyczą ich pracy.

Andrzej Sławiński: Antyklimatyczna polityka populistów

Politycy, którzy negują zagrożenia klimatyczne, kierując się politycznymi kalkulacjami, są odpowiedzialni za to, że wraz ze wzrostem temperatury na Ziemi maleją szanse na uniknięcie zmian, które okażą się bardzo niekorzystne. I nieodwracalne.

Witold M. Orłowski: Burzliwe losy złotego

Historia złotego nie była usłana różami. Ale mimo to Polska ma dziś solidną walutę.

Anna Cieślak-Wróblewska: Rząd Tuska w pułapce własnych obietnic

Finanse publiczne wymagają pilnej naprawy. Ale politycy koalicji rządzącej nie chcą zyskać łatki tych złych, którzy w imię mitycznej równowagi budżetowej będą obciążać kieszenie Polaków.

Jan Szyszko: Dobrze, że jesteśmy razem

W czasach, gdy w Europie – w tym Polsce – rosną eurohejterskie nastroje, najgorszym, co można zrobić, jest osłabienie państw i samorządów w procesie decydującym o europejskich inwestycjach.

Joanna Kalinowska: Nie zawsze zwycięży dobro zakładu pracy

Lojalność wobec firmy może przegrać z wizją weekendu na plaży, ale też ze zniechęcającym systemem zgłoszeń naruszeń

Tomasz Grzegorz Grosse, Sylwia Sysko-Romańczuk: Gminy wybiorą 3 maja członków KRS, TK czy RPP? Ochrona przed progresywnym walcem

Skład KRS, Trybunału Konstytucyjnego czy Rady Polityki Pieniężnej warto wyłaniać z udziałem samorządów szczebla najbliższego obywatelom, czyli gmin. To byłby sposób na uczciwy reset konstytucyjny i uczynienie z 3 maja święta demokracji – piszą politolog i ekonomistka.

Łukasz Guza: Ulotny urok kasowego PIT

Gdy sytuacja budżetowa jest niełatwa, rodzi się pokusa, by obietnice wyborcze wdrażać tak, aby nikt w praktyce z nich nie korzystał.

Krzysztof A. Kowalczyk: UE to gigantyczne pudło. Pudło rezonansowe dla Polaków

Unia to nie tylko karmicielka dzieląca fundusze pomocowe. Unia to dobrze wykorzystana szansa wynikająca z dostępu do rynku ponad 10 razy większego od naszego. A w wymiarze politycznym to pudło rezonansowe wzmacniające polski wpływ na Europę. O ile mamy muzyków potrafiących na tym instrumencie zagrać.

Paweł Janukowicz: Pieniądze z KPO – nowe miliardy, stare problemy

Polska w połowie kwietnia otrzymała z unijnego budżetu równowartość 27 mld zł na realizację Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Jest to oczywisty powód do radości. Jednak bez przeprowadzenia istotnych reform gospodarczych, nowe fundusze unijne mogą stać się tylko doraźnym lekarstwem na nasze powszednie bolączki.

Marek Kozubal: Wojna o Husarza, czyli duma i hejt

Niemal do rangi narodowego dziedzictwa wyrosła nazwa nowego polskiego samolotu bojowego F-35. Takie wrażenie można odnieść po karczemnej awanturze, która wybuchła w bańce platformy X (dawniej Twitter) wśród miłośników militariów.

Artur Bartkiewicz: Orędzie Andrzeja Dudy. Prezydent patrzy na UE oczyma PiS

Prezydent Andrzej Duda w przededniu 20. rocznicy wejścia Polski do UE powtarza przekaz PiS: Wspólnota tak, ale nie należy z nią przesadzać. I gdy apeluje o udział w wyborach do PE nie ma wątpliwości co do tego kto jego zdaniem powinien "prowadzić w Brukseli polskie sprawy".

Michał Szułdrzyński: Dlaczego Donald Tusk woli mówić o Obajtku, a Jarosław Kaczyński o CPK

Dla Donalda Tuska start Daniela Obajtka z list PiS jest wielkim prezentem. Kontrowersje wokół byłego szefa Orlenu pozwalają zmienić kampanię w rozliczanie rządów PiS. Dla Jarosława Kaczyńskiego z kolei wygodny jest temat CPK, bo sprowadza go do kwestii narodowych ambicji.