Tutaj jesteś: W Sieci Opinii

W Sieci Opinii

Nowy Wspaniały Świat się zbliża

osk 15-04-2013, ostatnia aktualizacja 15-04-2013 20:32
źródło: Fotorzepa
autor: Piotr Guzik

Jan Hartman wskazuje drogę postępu ludzkości

Dystopiczna powieść Aldousa Huxleya "Nowy Wspaniały Świat" miała tę przewagę nad "Rokiem 1984" Orwella, że okazała się być dużo bardziej realistyczna i prorocza, a przez to dużo bardziej przerażająca. Brutalny totalitaryzm przegrał jednoznacznie z tym przyjemnym, naukowym, gdzie ludzi nie trzeba zmuszać siłą, lecz wystarczy manipulacja. Co prawda nie doszliśmy jeszcze do takiego stopnia "postępu", aby produkować dzieci w zupełnym oderwaniu od matki, to jednak jednoznacznie widać, w jakim kierunku zmierzamy. Jednym z ludzi wskazującym taki kierunek zwiastujących światu nowe porządki jest filozof i etyk Jan Hartman. Internet obiegło dziś nagranie z wywiadu danego rok temu Grzegorzowi Miecugowowi na temat tego, jak "rozwinie się" cywilizacja w przyszłości. Hartman flegmatycznie, ale szczerze i w pełni poważnie mówi o tym, jak wyglądać będzie kwestia rozmnażania.

Musimy się przygotować na takie społeczeństwo, w którym wolność prokreacji będzie ograniczona (...) Będzie uważane za coś niemoralnego i niewłaściwego zdawać się na przypadek. W prokreacji ustali się taki etyczny standard, że powinna ona przebiegać pod kontrolą genetyczną. nie ma żadnej oczywistości na rzecz przewagi moralnej którejkolwiek strony alternatywy: z jednej strony prokreacja całkowicie dowolna i zdana na przypadek i prokreacja ograniczona i kierowana. (...) Taka eugenika prewencyjna stanie się za jakiś czas standardem. (...) To przestanie być uważane za niewłaściwe i niestosowne i będzie przybywać ludzi udoskonalonych genetycznie. Nadal jeszcze ludzi.. może w przyszłości już także istot które będą bardziej zmanipulowane genetycznie i nie będą podpadały pod gatunek człowieka.

Należy pochwalić profesora za szczerość i - co trzeba przyznać - racjonalność wywodu. Bo faktycznie, w świecie bez Boga i wartości, w świecie, który bezgranicznie ufa nauce i postępowi technologicznemu, droga przedstawiona przez Hartmana wydaje się jak najbardziej uzasadniona.

Pozostaje tylko powiedzieć za Shakespearem i jego Mirandą z "Burzy":

"O, co za widok! Tyle cudnych istot! Piękna jest ludzkość! O nowy, wspaniały świat, w którym żyją tacy ludzie!"

Przeczytaj więcej o:  dystopia , hartman , Huxley , ludzkość , prokreacja , przyszłość , reprodukcja

Źródło: YouTube
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Komentowane
na ostro
Czytane
na gorąco

Zauważyłem też fenomen. Drogi są coraz gorsze, ale na ulicach pojawiły się fotoradary. Polacy mają być kontrolowani w każdym miejscu. Utrudnić ludziom życie do maksimum, a na końcu ich skontrolować wszystkich bez wyjątku. To jest filozofia PiS. Tylko facet który nie ma prawa jazdy, może wydawać pieniądze na fotoradary, a nie na drogi.

Donald Tusk w 2007 r. za "Gazeta Wyborcza"
common